Jak vybrat odporovou gumu?

Odporová guma neboli booty band je ideální pomůckou pro vytvarování okouzlujícího pozadí. Cvičit s ní můžete doma, nebo ji lze využít v posilovně jako doplněk pro ještě obtížnější variantu hip thrustu, zahřátí před tréninkem nebo naopak dopumpování hýžďových svalů po tréninku. Přinášíme vám tipy, jak si vybrat tu správnou a proč se investice do ní vyplatí.

Jak vybrat posilovací gumu?

Pokud zatím nemáte s odporovou gumou zkušenosti, patrně tápete a hledáte na internetu, jaký rozměr a míru odporu vlastně vybrat. Žádný strach poradíme vám. 
 
Na cvičení nohou a hýždí je ideální textilní odporová guma - na její výrobu se obvykle používá směs bavlny nebo polyesteru a gumy. Oproti latexovým gumám totiž nemá tendenci se při cvičení rolovat.
 
Míru odporu volte dle toho, na jaký typ cviků chcete gumu používat a zda jste pokročilá nebo začátečnice

odporova-guma-duhova 

Délka odporové gumy by se měla odvíjet od vaší tělesné konstituce - drobnější a štíhlé ženy zvolí kratší odporovou gumu, pro ženy se silnějšími stehny bude ideální delší odporová guma. Délku a materiál také volte dle toho, k čemu chcete odporovou gumu používat - např. na protažení zad potřebujete delší a hodně pružnou gumu (ideálně latexovou, ne textilní), na posilovací cviky typu hip thrust a dřep je zase skvělá kratší textilní guma.

Proč se investice do gumy na cvičení vyplatí?

1) Za málo peněz hodně muziky

Za kvalitní odporovou gumu obvykle dáte kolem 350-500 Kč, což je podstatně méně, než dáte například za činky nebo kettlebell. Vydrží vám roky a můžete s ní odcvičit celou škálu cviků na spodní partie těla. 

2) Je skladná 

Odporová guma je skladná a lehká, snadno ji vezmete i na dovolenou, když nechcete jen tak lenošit, ale zacvičit si třeba na hotelovém pokoji nebo venku. 
 

odporova-guma-na-cviceni

3) Můžete s ní cvičit doma i v posilovně

Má využití jak při cvičení doma, kdy si chcete ztížit trénink s vlastní vahou, tak i při tvrdém tréninku v posilovně, kdy ji můžete využít v kombinaci s osou a barbell padem při hip thrustech, nebo se s její pomocí rozehřát před tréninkem či dopumpovat hýždě v závěru tréninku.

4) Pomůže vytvarovat postavu

Jak by se od cvičební pomůcky dalo očekávat, jejím primárním účelem je posílit procvičované svaly, čímž postupem času dojde k jejich vytvarování a zpevnění, což je zejména u dámského pozadí velmi žádoucí efekt. Použitím odporové gumy zvýšíte náročnost prováděných cviků, můžete si ji pořídit, když máte pocit, že už vám trénink s vlastní vahou nestačí, nebo pokud chcete trénink s činkami posunout na vyšší level - zkuste třeba dřep s odporovou gumou a kettlebellem nebo odporovou gumu použijte na hip thrusty s velkou činkou, hýždě díky ní ještě lépe procítíte. 

5) Hezky vypadá

Co si budeme povídat, my ženy máme zkrátka rády hezké věci, čemuž nahrává to, že odporové gumy se vyrábí v nejrůznějších nápaditých designech. Člověk se pak na cvičení s takovou pomůckou ještě více těší. Věděli jste, že na trhu najdete i další barevné designové pomůcky na cvičení, jako je barbell pad a kotníkové adaptéry pro zanožování kladce?
 
pomucky-na-cviceni 

Sečteno a podtrženo

Investice do odporové gumy se rozhodně vyplatí, ať už jste začátečnice, nebo pokročilá. Při jejím nákupu věnujte pozornost tomu, jak guma dlouhá a jaký má odpor, aby splnila přesně to, co od ní očekáváte. Odpor a rozměr vyhovující většině žen má krátká oporová guma Unicorn
 
 gumicky-na-cviceni