Díky barbell padu zvednete na hip thrust ještě víc

Při cvičení některých cviků se vzpěračskou tyčí je důležité zajistit správnou ochranu a pohodlí pomocí návleku na činku neboli barbell padu, bolest způsobená tlakem tyče by vás zbytečně limitovala ve výkonu a zvedli byste nižší váhu. Barbell pad je skvělým pomocníkem, který vám pomůže chránit při hip thrustu pánevní kosti před tlakem a třením. Využít jej můžete i při cvičení dřepů, kdy ochrání vaše ramena a krk. V tomto článku se podíváme na význam barbell padu a jak vám může pomoci při tréninku.

Co je barbell pad?

Barbell pad je pěnový váleček, který se připevní na vzpěračskou tyč. Jeho účelem je zvýšit pohodlí při cvičení, snížit tlak na pánevní kosti, ramena a krk a minimalizovat možné poranění. Díky lepšímu komfortu při cvičení snadněji zvednete vyšší váhu, neboť vás nebude limitovat bolest způsobená tlakem činky. Návlek na osu je navržen tak, aby se přizpůsobil tvaru tyče, před nákupem věnujte pozornost rozměrům barbell padu, aby seděl přímo na vaši osu, většina barbell padů je zhotovena tak, aby pasovala na klasickou olympijskou osu, která má průměr 50 mm. Olympijská osa se na dřepy a hip thrust používá nejčastěji.
 
navlek-na-osu-barbell-pad 
 
Na trhu naleznete různé typy návleků na osu, nejlepší variantou je barbell pad, který má po celé délce suchý zip a k ose tak dokonale přilne, drží, nepadá a neprotáčí se. Levné barbell pady bývají z méně kvalitní pěny a také tenčí, sice ušetříte, ale takový barbell pad příliš neutlumí tlak činky a nemusí vám být trénink s ním pohodlný. Kvalitní barbell pad je vyroben z pěny, která je dostatečně odolná proti opotřebení, aby poskytovala optimální ochranu a dlouhou životnost při tréninku. Kvalitní pěna se přizpůsobí tvaru činky a vyniká svou měkkostí, odolností a schopností tlumit tlak tyče. 
Návlek na vzpěračskou tyč může být navíc potažen látkou nebo koženkou, díky čemuž je pěnová část ještě více chráněna proti opotřebení, snadno se udržuje (stačí otřít vlhkým hadříkem) + potah dodává barbell padu osobitý design - může být různě barevný, se vzorem. Doporučujeme volit látkový potah (např. polyesterový), koženka má kratší životnost a po čase může popraskat.

Výhody použití barbell padu

  • ochrana pánevních kostí, ramen a krku: barbell pad snižuje tlak a tření na ramena a krk během cvičení dřepů a totéž u pánve při cvičení hip thrustu.  
  • pohodlí: díky pěnové výplni poskytuje barbell pad větší pohodlí při cvičení. To umožňuje zvednout vyšší váhu, odcvičit více opakování a soustředit se na správnou techniku a výkon.
  • stabilita: barbell pad zajišťuje stabilnější usazení vzpěračské tyče díky povrchové textuře. To vám pomůže udržet lepší kontrolu nad tyčí během cviků.

barbell-pad

Jak používat barbell pad

Vyberte si kvalitní barbell pad vyrobený z odolného materiálu, který je kompatibilní s rozměry vaší vzpěračské tyče. Připevněte barbell pad na tyč tak, aby byl pevně přichycen přesně v polovině tyče, suchý zip směřuje nahoru. Při provádění cviků by měla být tyč správně vyvážená a měli byste po celou dobu udržovat stabilní úchop.

Závěr

Barbell pad je nezbytným doplňkem pro každého, kdo cvičí se vzpěračskou tyčí, a cítí, že ho tlak činky limituje v lepším výkonu. Poskytuje ochranu a pohodlí během tréninku, a to zejména při cvicích zatěžujících pánev, ramena a krk. Používání barbell padu vám umožní zaměřit se na správnou techniku a výkon, bez nepříjemného tlaku a tření. Zapomeňte na omotávání činky karimatkou nebo ručníkem, ty zdaleka neutlumí tlak činky tak dobře, jako kvalitní barbell pad. Povinnou výbavou by měl být zejména pro ženy, které rády cvičí hip thrust s velkou činkou.
 
barbell-pad-hexfit

Barbell pad Unicorn