Jak správně vybrat sportovní podprsenku?

Klasická podprsenka na sport nestačí, při cvičení nebo běhu potřebujete sportovní podprsenku, která poskytne potřebnou oporu a bude dobře sát pot. Existují různé typy, střihy a míry opory sportovních podprsenek, ukážeme si, jak se v široké nabídce podprsenek na cvičení zorientovat a jak vybrat tu pravou.

Proč necvičit v klasické podprsence

Říkáte si, k čemu pořizovat sportovní podprsenku, když na cvičení můžete využít třeba některou ze starších podprsenek, co máte doma? Obyčejná podprsenka, ať už je s kosticemi nebo bez, s výztuží, nebo bez ní, nedokáže při sportu snížit pohyb prsouPokud svým prsům neposkytnete při sportu dostatečnou oporu, za pár let se budete proklínat, neboť gravitace je neúprosná a bez adekvátní opory nezabráníte rychlejšímu poklesu prsou.
 
Správná fitness podprsenka má tedy nejen estetický, ale i zdravotní aspekt. Pokud máte velká a těžká prsa, vysoká opora je třeba, neboť kůže sama o sobě není natolik silná, aby ňadra při sportu držela na svém místě. Klasické podprsenky také nejsou materiálem uzpůsobeny k tomu, aby rychle a dobře absorbovaly pot, budete se v nich tedy při sportu cítit nepříjemně a kůže může být poté v oblasti, kde se nejvíce potíte, zarudlá a podrážděná, o stopách po zařezávajících se ramínkách nemluvě.
 
spravna-podprsenka-na-cviceni

Výběr sportovní podprsenky na základě sportovní aktivity

 • Na sporty s vysokou intenzitou (běh, HIIT, tanec, tenis, crossfit) volte vždy střední až vysokou oporu podprsenky - menším prsům bude stačit střední opora, větší prsa potřebují vysokou.
 • Na sporty s nižší intenzitou (posilování, jóga, pilates) mohou ženy s malým poprsím nosit podprsenku s nízkou až střední oporou, středně velkým prsům postačí střední opora, velká prsa by měla být i při těchto sportech zpevněna podprsenkou s vysokou oporou.

Volba sportovní podprsenky na základě velikosti poprsí

Pokud máte malá prsa, můžete si gratulovat, jelikož se nemusíte nijak omezovat a postačí vám i sportovní podprsenka s nízkou oporou a tenčími ramínky, zejména pokud se věnujete sportu s nízkou intenzitou. Na sport s vysokou intenzitou bude lepší střední opora, ale záleží samozřejmě na vašich preferencích a pocitu. 
 
Ženy s velikostí prsou 4 a více by měly volit sportovní podprsenku zásadně s vysokou oporou, bez ohledu na to, jaký sport budou provozovat. Čím větší a těžší prsa jsou, tím více na ně působí gravitace a tím více musí být při pohybu zpevněná.  
Máte velká prsa a smutníte, že si nikdy nebudete moct dovolit nosit tak hezké podprsenky, jako ženy, ke kterým příroda nebyla tolik štědrá? Nezoufejte, i na to už výrobci myslí. Podprsenka na špagetových ramínkách pro vás sice nikdy nebude, ale i tak na trhu najdete stylové kousky. Mrkněte třeba na podprsenku Funxion, která disponuje vysokou oporou a zabudovanými košíčky, ale zároveň má stylový průstřih a překřížení v zadní části, které zdůrazní krásu vašich zad.
 
Před nákupem se změřte krejčovským metrem - důležitý je rozměr přes prsa a pod prsy. Své rozměry následně porovnejte s velikostní tabulkou.
 
jak-vybrat-podprsenku-na-cviceni

Jak na první pohled odhadnout míru opory?

Správně by v eshopu nebo obchodě mělo být uvedeno, jakou mírou opory daná sportovní podprsenka disponuje. Ne vždy tomu tak ale je, a proto pro vás máme menší návod, podle čeho můžete míru opory odhadnout.

Podprsenka s nízkou oporou

 • nemá žádné vyztužení nebo má vyjímatelné vycpávky
 • obvykle bez možnosti nastavení velikosti obvodu
 • často mívá tenčí nebo špagetová ramínka, komplet odhalená záda
 • měkká látka
 • může více odhalovat prsa (má větší výstřih)
 • nízká komprese látky

bila-sportovni-podprsenka

Podprsenka se střední oporou

 • obvykle má vyjímatelné vycpávky
 • nejčastěji bez možnosti nastavení velikosti obvodu, ale není to pravidlem
 • ramínka jsou širší
 • větší krytí prsou
 • pevnější a širší pas pod prsy
 • střední komprese látky

bila-sportovni-podprsenka-push-up

Bílá sportovní podprsenka Glamline

Podprsenka s vysokou oporou

 • zabudované tvarované košíčky
 • možnost nastavení velikosti obvodu
 • široká ramínka, často na zádech překřížená, někdy s možností úpravy délky
 • větší krytí prsou
 • pevnější a širší pas pod prsy
 • střední až vysoká komprese látky

sportovni-podprsenka-silna-opora

Černá sportovní podprsenka Funxion

Jak poznat, že jste vybrala sportovní podprsenku správně?

Je několik indicií, podle kterých snadno poznáte, zda vám vybraná podprsenka sedí a bude vhodná pro sport, který děláte.
 1. prsa z podprsenky nevylézají po stranách
 2. během sportu prsa z podprsenky nevypadávají, nemusíte si ji neustále upravovat
 3. ramínka se nezařezávají, ani nejsou příliš volná, že by sklouzávala z ramen
 4. podprsenka nikde netlačí, neškrtí pod prsy
 5. materiál je vám příjemný na kůži
 6. v podprsence se sama sobě líbíte a cítíte se v ní dobře

Sečteno a podtrženo

Intenzita sportu + velikost prsou = vhodná míra opory podprsenky - to je jednoduchý vzorec, kterým se můžete při nákupu řídit. Věříme, že vám následující článek při výběru sportovní podprsenky pomohl a přejeme, ať se vám v nové podprsence dobře cvičí.
 
sportovni-podprsenky-vyztuzene