5 tipů, jak poznat kvalitní sportovní legíny

Sportovní legíny najdeme v šatníku téměř každé ženy, není divu, je to pohodlný kousek a zároveň módní záležitost. Firmy se předhánějí ve škále designů, vzorů a barev a pro běžného smrtelníka může být obtížné odlišit prodejce, pro které hraje prim kvantita před kvalitou (šetří, kde se dá, aby mohli prodávat legíny za nízkou cenu, která přiláká větší množství kupujících, bez ohledu na to, že po pár vypráních legíny ztratí tvar a barvu a povolí guma v pase) a prodejce, pro kterého je kvalita prioritou, i za cenu vyšších pořizovacích nákladů materiálu a menšího objemu prodaných kusů. 

Pamatujte, že pokud nějaké oblečení vypadá na první pohled na fotce podobně, nemusí mít stejnou kvalitu, vlastnosti a výdrž materiálu a také nemusí na postavě v reálu stejně dobře sedět. Jak tedy poznat kvalitní fitness legíny?
 
Omrkněte srovnávací video
 
tvarujici-leginy-recenze

1) Materiál je základ

Materiál legín je hlavním stavebním prvkem a určuje, jaké vlastnosti legíny budou mít - jak efektivně budou odvádět pot, zda budou pružné nebo naopak kompresní, jestli v nich bude horko nebo budou prodyšné apod.
 
Bavlna je sice přírodním materiálem a je při nošení příjemná, což na první pohled láká k nákupu bavlněných sportovních legín, na trénink je ale zcela nevhodná - bavlněná vlákna v sobě udržují vlhkost a neschnou dostatečně rychle, kvůli tomu budou legíny působit těžce a budou na nich viditelné vlhké skvrny od potu. 
 
Syntetické materiály jsou na sport ideální volbou, ve složení legín ze syntetických materiálů najdete obvykle nylon, spandex, polyester, polyamid nebo elastan. Namíchat tu správnou kombinaci je pro výrobce tak trochu alchymie, ale pokud se jedná o profesionála, můžete si být jisté, že takové legíny budou jako vaše druhá kůže, budou lehké, rychleschnoucí a nebudete se v nich cítit jako ve skafandru.
 
leginy-na-cviceni

2) Kvalita švů

Švy jsou důležité pro tvar legín a jejich životnost a jsou jedním z hlavních indikátorů kvality. Na švech není radno šetřit, přesto to mnoho výrobců dělá a spoléhají na to, že jim kupující nevěnují při nákupu pozornost. Kvalitní švy leží naplocho na textilii, nejsou v nich nepravidelné mezery, nejsou volné a nevidíte na nich, že by se podivně stáčely nebo byly místy zvrásněné. 
 
jak-poznat-kvalitni-leginy-na-cviceni

3) Padnoucí střih a design

Kvalitně ušité sportovní legíny vám při výběru vhodné velikosti nebudou nikde odstávat a při dřepování nebudou v pase sjíždět. Dobře odvedená práce oděvního designéra je taktéž znát, na trhu například naleznete vícero legín s konturami, ne všechny ale splňují to, co byste od nich očekávaly - optické zakulacení a vytvarování pozadí. Kvalitně navržený design zaručí, že kontury budou na správném místě (těsně pod hýžděmi) a navržené tak, aby ladně doplnily krásu vašich ženských křivek. Proti tomu levné legíny s nízkonákladovým designem mají často kontury příliš nízko (někdy až v polovině stehen) s nedokonalým zakřivením a neudělají vám ve finále žádnou službu, co se týče optického vytvarování postavy.
 
push-up-leginy-recenze

4) Legíny drží svůj tvar, nevytahají se v pase, mají stálou barvu

Znáte to, když investujete do legín a po pár trénincích a vypráních se začnou vytahovat, v pase odstávat, změní tvar nebo ztratí barvu? Pak jste patrně narazily na kousek z levné produkce neboli fast fashion. Tento typ produkce stojí na nejlevnějších materiálech a co nejrychlejší expedici co největšího množství zboží, bez ohledu na kvalitu a životnost produktu. 
 
Zda legíny budou držet svůj tvar poznáte hned - když je vezmete do rukou a natáhnete, měly by se beze změny vrátit do původního stavu. Stálost barev se projeví bohužel až po několika vypráních a nelze ji na první pohled odhalit.
 
Kvalitní legíny drží svůj tvar a můžou vám dělat parádu i roky. To vše samozřejmě za předpokladu, že legíny vhodně užíváte a perete dle instrukcí výrobce (obvykle do 30°C, naruby, ideální je použít síťku na praní legín, nepoužívat aviváž, nežehlit, nesušit v sušičce).
 
Doporučujeme přečíst si článek Jak správně prát sportovní legíny a podprsenky
 
kvalitni-leginy-s-vysokym-pasem-recenze

5) Za kvalitu si připlatíte

Kvalitnější materiály, preciznější šití a propracované střihy výrazně navyšují výrobní cenu a tím i cenu prodejní. Investice do kvalitních legín je sice větší, ale ve finále se vyplatí, neboť vám takové legíny budou dělat radost léta a díky nadčasovému designu nevyjdou z módy. 
 
eshop leginy

Sečteno a podtrženo

Zorientovat se na trhu plném nejrůznějších značek a designů sportovních legín je trochu oříšek, ve zkratce při výběru koukejte na tyto znaky kvality - rychleschnoucí, prodyšný a příjemný materiál, dobře šité švy, padnoucí střih a design a stálost tvaru. Neberte také ty úplně nejlevnější kousky, byť fotografie můžou působit líbivě, kvalitní práce a materiál něco stojí, a to se logicky odrazí v prodejní ceně.
Věříme, že vám tento článek pomohl odlišit kvalitní kousky od nekvalitních a přejeme, ať se nové legíny hezky nosí.

Omrkněte kvalitní legíny, které vás zaručeně nezklamou

 sportovni-leginy-s-vysokym-pasem