Jak správně prát sportovní legíny a podprsenky?

Aby vám fitness oblečení dlouho vydrželo, je třeba ho správně prát. Věděli jste, že na sportovní oblečení nesmíte používat aviváž, aby si udrželo své funkční vlastnosti? Nebo to, že nové oblečení byste měli vždy před prvním nošením vyprat? To a mnohem více se dozvíte v našem článku.

1) Oblečení vždy před prvním nošením vyperte

Děláte to, že nové oblečení ozkoušíte a hned nosíte bez předchozího vyprání? Chyba! Znáte to, jak je nové oblečení specificky cítit, jak se říká, "novotou"? Tento zápach je způsoben tím, že jsou oděvy ošetřeny chemickými látkami. Oblečení se chemicky ošetřuje proto, aby při skladování přežilo bez úhony - používají se například formaldehydy proti plísním, insekticidy proti hmyzu a chemikálie proti vlhnutí a napadení hlodavci.
 
Dále je třeba zmínit, že oblečení projde rukama mnoha lidí, než se dostane k vám - někdo musí látku na něj vyrobit, obarvit, nastříhat, sešít, oblečení zabalit atd. Mohla si ho také zkoušet spousta lidí před vámi. 
Oblečení sice vypadá na první pohled čistě, je ale pokryté nečistotami a chemikáliemi, které jsou okem neviditelné, tak na to pamatujte, a než si zakoupené legíny nebo top vezmete na cvičení, předem je vyperte.
 
Dermatologové upozorňují, že pokud oblečení před nošením nevyperete, může zapříčinit podráždění kůže, vyrážku nebo svědění, zejména v oblastech, kde se nejvíce potíte - třísla, podpaží a pod prsy - pocení a tření totiž způsobí, že se z oblečení začne uvolňovat barvivo nebo látky, kterými je ošetřeno. Mnoho lidí si nedá tyto projevy na kůži do souvislosti s novým oblečením a příčinu hledá chybně jinde. Nejnáchylnější jsou lidé s citlivou a ekzematickou pokožkou.
 
sety-na-cviceni

2) Na jakou teplotu prát sportovní oblečení

Sportovní legíny, topy a podprsenky můžete prát v ruce nebo v pračce, většinu na 30°C, funkční materiály jsou choulostivé a vyšší teplota by je mohla poškodit. Vždy věnujte pozornost vnitřnímu štítku, kde naleznete pokyny pro praní a údaj o tom, na jakou teplotu je máte prát. Volte program na jemné prádlo, s otáčkami odstředění na hodnotě 600. Prací prášek by měl být vhodný na jemné prádlo a funkční materiály, nesmí obsahovat bělidla a enzymy. Nepoužívejte více prášku, než je nutné, pračka by jej nemusela dobře vymáchat a na oblečení by zůstaly jeho zbytky, což neprospěje jak vašemu oblíbenému kousku, tak i vaší pokožce.
jak-spravne-prat-sportovni-podprsenku 

3) Používejte síťku na praní, perte naruby

Pokud perete legíny a podprsenky v pračce, doporučujeme pořídit si síťku na praní. Síťka na praní prádla je levná a přinese mnoho užitku - ochrání vaše sportovní oblečení před mechanickým poškozením při praní v pračce a prodlouží tím jeho životnost. Oblečení před praním otočte naruby (logem dovnitř), vložte do síťky a zapněte ji zipem. 
 
Oblečení díky síťce oddělíte od zbytku obsahu pračky, čímž docílíte menšího tření při praní. Síťka také chrání sportovní oblečení před poškozením - nezamotá se do ostatního prádla, nezatrhne o zipy, spony apod. Legíny a podprsenky prané v síťce si déle udrží svůj tvar a loga se neošoupou. Nemusíte mít obavu, že by se oblečení v síťce hůře vypralo, voda může dobře proudit skrz materiál síťky a kvalitu vyprání její použití nijak nenaruší.
 
jak-prat-sportovni-obleceni

4) Na sportovní oblečení nepoužívejte aviváž

Sportovní oblečení je vyrobené ze speciálních funkčních materiálů s mikropóry, které odvádí vlhkost od pokožky. Používáním aviváže dojde k zanesení mikropórů látky a tím ztratí své funkční vlastnosti. Můžete vysledovat, že pokud jste například sportovní trička prali s aviváží, po čase přestala dobře sát pot nebo začala divně zapáchat. Aviváž také může narušit elasticitu funkčních vláken a z oblíbených legín se vám může rázem stát neforemný vytahaný hadr.
 
Pokud máte pocit, že bez použití aviváže vaše oblečení dostatečně nevoní, porozhlédněte se v obchodě po speciálních perličkách na praní, které mu dodají svěží vůni a zároveň nezanesou vlákna. 
 
sportovni-obleceni-avivaz

5) Sušení funkčního prádla

Funkční oblečení nechte volně uschnout na sušáku, ideálně v dobře větrané místnosti nebo venku. Nikdy ho nesušte na horkém topení ani nedávejte do sušičky. Sušička funguje na principu vysoušení horkým vzduchem, když oblečení perete na nejnižší teplotu, logicky jej nebudete na vysokou teplotu sušit. Sušení sportovního oblečení v sušičce naruší funkční vlákna, oblečení se smrští a zbaví pružnosti a může dojít k poškození natištěného loga. Funkční oblečení je navíc přeci rychleschnoucí a obvykle do pár hodin po vyprání v pračce na sušáku uschne.

6) Fitness oblečení nežehlete

Kvalitní sportovní oblečení je vyrobené z nemačkavých materiálů, odpadá vám tak starost s žehlením. A kdyby vás náhodou napadlo jej žehlit, nedělejte to - jak už jsme zmínili u praní a sušení, vysoké teploty poškozují funkční vlákna, nemluvě o tom, že většina oblečení je potištěna logem, které by se při žehlení poškodilo a přichytilo na žehlící plochu. 
 
jak-prat-obleceni-na-cviceni
 
Pokud se budete držet výše uvedených rad, vaše oblíbené sportovní kousky oblečení vám budou dlouho dělat radost. Funkční oblečení potřebuje správnou péči, když už do něj investujete, nezapomeňte se o něj správně starat, ať stále hezky vypadá a dobře slouží. Byla by přeci škoda pořídit si nové oblečení za nemalé peníze a pak ho vlastní vinou znehodnotit.