Jak rychle zhubnout? Návod, který funguje.

Hubnutí není pouze o vzhledu, ale především o získání lepšího zdraví a životní pohody. Pokud hledáte způsob, jak zdravě zhubnout a dosáhnout dlouhodobých výsledků, jste na správném místě. Tento článek vám shrne komplexní návod, jak dosáhnout snížení tělesného tuku způsobem, který je prospěšný nejen tělu, ale i mysli.

Klíčové kroky k úspěšnému a zdravému hubnutí:

Změna životního stylu

Hubnutí je proces vyžadující trpělivost a vyrovnanou mysl. Uvědomte si, že jde o změnu životního stylu, nikoliv pouze o krátkodobou dietu, na kterou se po pár týdnech vykašlete a vrátíte se ke stávajícímu nezdravému režimu. S postupnými změnami ve stravovacích a životních návycích, které si níže představíme, můžete dosáhnout svého cíle redukce hmotnosti, a zároveň si vytvoříte nový zdravý a udržitelný životní styl. Díky tomu budete nejen štíhlejší, ale zároveň zdravější, psychicky a fyzicky odolnější a dost možná i vizuálně omládnete, a to stojí za to, ne? 
 
jak-rychle-zhubnout_1

Stanovte si reálné cíle

Vaše hubnoucí cíle by měly být měřitelné a dosažitelné, což vám pomůže dlouhodobě udržet motivaci. Například, cíl zhubnout 0,5-1 kg týdně je zdravý a realistický. Nechte si poradit od odborníka, jaká hmotnost a % tělesného tuku je optimální přímo pro vás v závislosti na věku a zdravotním stavu. Nastavte si krátkodobé i dlouhodobé cíle - krátkodobým cílem může být například změna stravovacího režimu (tam budou začínat vaše první kroky), dlouhodobým cílem už může být například dosažení konkrétní figury.

Zdravá a vyvážená strava 

Bez zdravé stravy se neobejdete, je jedním z klíčových faktorů při hubnutí. Omezte příjem nezdravých potravin s vysokým obsahem cukru, tuku a nezdravých aditiv. Čtěte složení výrobků, zaměřte se na konzumaci celozrnných produktů, čerstvého ovoce a zeleniny, libového masa, ryb a mléčných výrobků. Dodržujte pravidlo rozumného kalorického deficitu. Ideální je sledovat svůj kalorický příjem a příjem makroživin, k tomu vám mohou být nápomocné nejrůznější aplikace do chytrého telefonu, do kterých si můžete zapisovat, jaké potraviny a jejich množství jste přes den zkonzumovali. Pokud nevíte, jaké množství kalorií a makroživin (bílkoviny, tuky, sacharidy) byste měli konzumovat, je ideální navštívit nutričního terapeutaNepleťte si nutričního terapeuta (vystudovaný odborník) s výživovým poradcem (toho může dělat kdokoliv bez vzdělání). Vždy volte nutričního terapeuta, který se bude zajímat o váš zdravotní stav do hloubky a nenastaví vám stravovací plán tak, aby vám uškodil nebo způsobil jojo efekt.
 
zdrava-zmrzlina-recept
 

Koktejly na hubnutí? Rozhodně NE!

Pokud vám nějaký "výživový poradce" doporučil pít místo jídel koktejly na hubnutí, okamžitě zpozorněte a dejte od něj ruce pryč. Takovému vůbec nejde o vaše zdraví, nýbrž jen o to, namastit si kapsu prodejem předražených koktejlů nevalného složení. Žádný koktejl nenahradí jídlo a není řešením pro trvalé a zdravé hubnutí, způsobí vám akorát jojo efekt a budete se cítit hladoví a nevrlí. Tělo potřebuje klasickou pevnou stravu, díky žvýkání potravy mozek vyšle signál o tom, že jste sytí. 
 
koktejly-na-hubnuti

Pijte dostatek vody

Na dostatečné pití čisté vody se určitě zaměřte, v hubnutí vám to pomůže. Voda tělo hydratuje, zlepšuje trávení a zamezuje přejídání. Mějte vždy po ruce láhev s vodou a pijte pravidelně během dne. Sladké nápoje a slazené minerálky vyřaďte, pijte pouze vodu a neslazený čaj, ideálně ten zelený, zelený čaj je totiž známý tím, že podporuje spalování tuku.
 
kolik-vody-vypit-denne

Začněte se více hýbat

Celý den sedíte v kanceláři, pak jedete domů a tam opět odpočíváte? Není divu, že vám jdou kila nahoru. Zařaďte jednoduše více pohybu do svého běžného života - o polední pauze v práci se zajděte chvilku projít na čerstvý vzduch, po práci jděte pěšky na nákup, nebo třeba vystupte o několik zastávek dříve a zbytek cesty domů dojděte po svých. Hubnutí chůzí je nejefektivnější, když chodíte rychlejším tempem cca 4-6 km/h, spálíte tak až 400 kcal za hodinu. Při rychlé chůzi budete lehce zadýchaní, ale ne tak, abyste lapali po dechu.
 
domaci-cviceni

Pravidelně cvičte

Kardio posiluje srdce a spaluje kalorie, zatímco posilování zvyšuje svalovou hmotu a metabolismus a krásně vám tělo vytvaruje. Zvolte si sportovní aktivitu, která vám bude vyhovovat a provozujte ji pravidelně (ideálně několikrát týdně). Může to být rychlá chůze, běh, plavání, cyklistika, jóga či cvičení v posilovně. Posilování svalů rozhodně nezanedbávejte, tělo díky němu bude pevné a budete vypadat atraktivnější a štíhlejší. 

Kvalitní sportovní oblečení je základ

Při jakémkoliv sportu byste se měli cítit pohodlně a sportovní oblečení by vás nijak nemělo omezovat v aktivitě nebo rozptylovat (třeba takové věčné popotahování sjíždějících legín v pase dokáže značně znepříjemnit trénink). Znáte ten pocit, když se vám do posilovny zrovna moc nechce? Kolikrát stačí pořídit si nové skvěle padnoucí legíny na cvičení a rázem se začnete těšit, až nový super kousek vynesete mezi lidi a zacvičíte si v něm. Vytahané tepláky a trička na sport jsou už dávno pasé, moderní fitness oblečení nejen, že dobře vypadá, ale navíc vás nebude nijak omezovat při cvičení a bude perfektně odvádět pot.
 
Užitečné články:
Nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu, jednoduše řečeno, tělo se snaží dohnat chybějící energii zvýšeným příjmem kalorií. Snažte se spát 7-9 hodin. Díky pravidelnému a dostatečnému spánku udržíte své tělo v rovnováze a podpoříte rychlejší hubnutí.
 
kolik-hodin-spat
 

Mějte stres pod kontrolou

Nadmíra stresu vede k přejídání, špatné psychické kondici a přibírání na váze. Osvojte si relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace, které vám pomohou mít stres pod kontrolou. Obojí seženete zdarma, internet je plný videí s řízenými relaxacemi, stačí se zaposlouchat do klidného hlasu vypravěče a dopřát si chvíli jen pro sebe.

Měřte a sledujte své pokroky

Zaznamenávejte si svůj progres, například úbytek centimetrů v pase nebo zlepšení kondice. Můžete si také vést deník stravování a cvičení. Buďte trpěliví a důslední, to je klíč k úspěchu. Správné a zdravé hubnutí je dlouhodobá cesta. Za každý pokrok se pochvalte a klidně se sem tam i odměňte třeba novým oblečením na cvičení.
 
jak-zhubnout-bricho
 

Sečteno a podtrženo

Výše zmíněný postup je ideální pro co nejrychlejší a zároveň zdravé hubnutí, nezkoušejte raději jiné zkratky v podobě pilulek na hubnutí nebo koktejlů. Držte se těchto osvědčených rad a shozená kila už se vám nevrátí. Přejeme hodně úspěchů ve vaší nové cestě za lepším tělem a zdravějším životním stylem.